Aktualność

Maszyny w gospodarstwach

16 wrzesień 2014

Fot. rzeznik13 | agrofoto.pl

Niemal 100 proc. polskich gospodarstw rolnych większych niż 15 ha deklaruje posiadanie podstawowego ciągnika rolniczego. Pomocniczy ciągnik rolniczy występuje natomiast w 83 proc. przypadków. Gorzej jest już z innymi maszynami, takimi jak kombajn zbożowy czy pług obrotowy zawieszany – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Martin & Jacob, w ramach projektu Agribus 2013.

Kombajn zbożowy posiada obecnie 44 proc. przebadanych gospodarstw, z czego aż 91 proc. nie nabyło go w ciągu ostatniego roku. Nieco lepiej jest w przypadku przyczep rolniczych, które pracują w 56 proc. gospodarstw rolnych większych niż 15 ha. Niemal tyle samo, bo 54 proc. właścicieli posiada też siewnik zbożowy mechaniczny i opryskiwacz zawieszany.

O wiele mniej jest maszyn specjalistycznych takich jak kombajny do buraków (5 proc.), ładowarki teleskopowe (6 proc.), siewniki precyzyjne mechaniczne (7 proc.) czy nawet przyczepy samozbierające (15 proc.).

Większość przebadanych rolników w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy nie planuje zakupu nowych maszyn. Aż 90 proc. w nadchodzącym czasie nie zamierza nabyć podstawowego ciągnika rolniczego, natomiast 96 proc. nie przymierza się do zakupu ciągnika pomocniczego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych maszyn, takich jak przyczepy, kombajny, pługi gdzie blisko 99 proc. przebadanych rolników nie planuje ich zakupu. 

Pobierz jako PDF