Aktualność

Spadek sprzedaży w sierpniu

08 wrzesień 2014

Fot. AgroTeam59 | agrofoto.pl

Nowe ciągniki rolnicze – gwałtowny spadek sprzedaży w sierpniu.

Sierpień nie był najlepszym miesiącem dla producentów ciągników rolniczych. Zarejestrowano 1007 nowych maszyn, co jest wynikiem gorszym od lipcowego o 30 proc. Taki rezultat oznacza także niewielki spadek sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

 O ile intensywne prace polowe prowadzone w lipcu nie przeszkadzały rolnikom w dokonywaniu zakupów, to już w sierpniu liczba rejestracji wyraźnie spadła. Sprzedano 1007 nowych ciągników, czyli o 436 sztuk mniej niż w lipcu i 48 mniej niż przed rokiem. Sierpniowe spadki odczuli niemal wszyscy producenci. Nie ma powodów do paniki, tego typu zahamowanie tendencji do zakupów jest wynikiem sezonowości sprzedaży, która jak wiadomo występuje na rynku ciągników rolniczych. Sierpień to miesiąc, w którym sprzedaż tradycyjnie dynamicznie spada, by po okresie stagnacji rynku powrócić do dawnego poziomu w okolicach grudnia – uspokaja Mariusz Chrobot, z firmy Martin & Jacob. 

Pomimo dużych spadków sprzedaży, lipcowy układ sił na podium został zachowany. Liderem pozostaje New Holland, który w tym miesiącu zarejestrował 199 sztuk, co jest wynikiem lepszym od ubiegłorocznego o 7 proc. i o 18 proc. gorszym od tego, który producent zanotował w poprzednim miesiącu. Na drugim miejscu zameldował się John Deere. W sierpniu sprzedało się 177 ciągników spod znaku jelenia, czyli o 10 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2013. Ze sporą różnicą do lidera i wicelidera, na trzecim miejscu, ulokował się Zetor. Tym razem czeski producent wypuścił na rynek 97 nowych ciągników, co jest wynikiem gorszym zarówno od lipcowego, jak i tego, który Zetor odnotował w roku ubiegłym (odpowiednio o 36 i 27 proc.). Tuż za podium, z niewielką stratą trzech sztuk, uplasowała się Kubota. W porównaniu z poprzednim rokiem, zarejestrowano o 59 proc. więcej pomarańczowych ciągników.

 Fot. AgroTeam59 | agrofoto.pl

Pobierz jako PDF